Audycja w Kontestacji

Wczoraj byłem gościem wydania głównego Kontestacji. Dla ciekawych zapis tej, dość długiej rozmowy, jest tu:

[audio:KS_2011-10-17.mp3]

Trochę za bardzo poskakaliśmy po tematach, przez co nic nie zostało porządnie powiedziane. No, ale może jeszcze się przydarzy jakaś wizyta w Kontestacji, gdy będziemy mogli skupić się na konkretniejszych tematach.

4 myśli w temacie “Audycja w Kontestacji”

 1. Świetnie się Ciebie słuchało, szczególnie na koniec kiedy cokeman zwrócił uwagę na wagę wartości(trochę bez sensu, ale ma być uwaga-waga). Dobrze, że poruszyliście sprawę braku możliwości „kombinowania” w niektórych sprzętach, natomiast szkoda, że nie powiedziałeś nic o sytuacji w jaki sposób są teraz dystrybuowane gry i nie ustosunkowałeś się do tego, bo moim zdaniem dzieją się rzeczy chore.
  Osobiście mam nadzieję, że jeszcze zawitasz na KS
  Chciałbym Cię jeszcze poprosić o podanie kilku pozycji libertariańskich, liberalnych, politycznych i podobnych, które mogę sobie przeczytać z pozycji troszkę wyższej niż laik, bo jakieś wstępne szlify mam, a chciałbym lekko zwiększyć wiedzę.

  PZDR

 2. Bardzo fajnie się słuchało. Około roku 2002 ja również dystrybuowałem swój program podpisując każdą kopię cyfrowo. Przez dwa lata udało mi się sprzedać w sumie 10 kopii co przyczyniło się do puszczenia programu w eter jako freeware (straciłem ochotę dalszej opieki nad projektem). Jednak doświadczenie, które wtedy zdobyłem pokryło mi się z tym o którym mówiłeś na antenie.

  Nie podoba mi się dzisiejsze podejście wolnościowców do tematu własnego interpretowania co jest umową, a co nie. Kupując program zawiera się rodzaj umowy (np. boks „I agree”). Można się nie zgadzać z jej treścią jednak fakt pozostaje faktem i nie ma tutaj znaczenia czy złożyliśmy fizyczny podpis czy też nie. A podstawą tego argumentu nie jest ustawa tylko realne życzenie sprzedawcy, który ma prawo dysponować swoją własnością w sposób, który mu się podoba.

  Inna sprawa to taka, że rzeczywiście świat nie jest idealny i naprawdę ciężko jest kontrolować życie kopii programu (podsumowując, to właśnie my śmierdzimy :). Dlatego rozwiązania, które są stosowane przez programy antywirusowe, a także usługi w chmurze wydają się być dobrym kierunkiem w tworzeniu komercyjnego oprogramowania. Niestety należy pamiętać, że póki co takie rozwiązania są znacznie droższe dla producenta, co musi przedłożyć się również na ostateczną cenę (teraz już) usługi. Małym minusem jest również centralizacji usługi – niby możemy korzystać wszędzie, ale nie mamy pewności jak długo 😉

  Dodam jeszcze tak od siebie, że smutno mi się robiło kiedy widziałem kopię swojego programu na chomiku. Tym bardziej, że nie jestem korporacją i napisanie go zajęło mi kupę nieprzespanych nocy, pogorszyło mój wzrok oraz kręgosłup, zużyło energię elektryczną, wyeksploatowało w jakimś stopniu mój sprzęt, a także pochłonęło mój czas wolny. Taka refleksja 🙂

  Pozdrawiam serdecznie i chciałbym częściej usłyszeć Twój głos na antenie radia 🙂

 3. „Kupując program zawiera się rodzaj umowy (np. boks „I agree”). ”

  Sorry, ale nic takiego się nie zawiera.
  Najlepiej opisał kr2y510 z forum libertarian”

  „gdybyś kupił czekoladki i po przyjściu do domu podczas otwierania pudełka natknąłbyś się na blokadę uniemożliwiającą normalne jego otwarcie bez uprzedniego zerwania karteczki. Na której to napisano:

  „Zabrania się zjadania więcej niż jednej czekoladki dziennie, pod groźbą kary wymierzonej przez Policję Czekoladkową.
  Zerwanie tej kartki jest równoznaczne z zawarciem umowy ze Stowarzyszeniem Ochrony Twórców Czekoladek i zgodą na kontrolowanie jej przestrzegania przez Policję Czekoladkową”

  Czy czujesz się w obowiązku tej umowy przestrzegać?
  Czy nie uważasz, że taka umowa to szwindel?
  Przecież to klasyczny przykład prawa działającego wstecz.”

  źródło http://libertarianizm.net/thread-1921-post-27812.html#pid27812

Możliwość komentowania jest wyłączona.