Samobójca-ofiara czy pedofil?

Ciekawe obserwacje – choć oczywiście nie zgadzam się końcowym z apelem, aby na przykład posłowie, czyli nasi naprawiacze świata, coś w tej sprawie zrobili. Mogliby, rzecz jasna, ale na pewno zrobią coś na opak, jak to mają w zwyczaju.

21 myśli na temat “Samobójca-ofiara czy pedofil?”

 1. a ja na przyklad nie rozumiem powodu stworzenia oddzielnego przepisu dla maloletnich odnosnie czynnosci seksualnych. nie tylko w polsce, ale przede wszystkim w stanach jest ciagle przerabiany ten sam problem – przepis jest zwyczajnie zly. zamiast w nim mieszac, grzebac, zmieniac czy doprecyzowywac (zeby potem zorientowac sie, ze i tak nie dziala) – lepiej zlikwidowac go calkowicie.
  w USA jest baza danych tzw. sexual predators – czyli osob oskarzonych o przestepstwa na tle seksualnym. baza jest dostepna publicznie, abysmy wiedzieli, ze obok nas zamieszkal gwalciciel badz pedofil. i pomysl moze wydawac sie nieglupi do czasu gdy baza nie jest przepelniona „pedofilami”, ktorzy np. w wieku 15 lat uprawiali seks ze swoja 15-letnia dziewczyna. najczesciej chlopak zostaje oskarzony o seks lub gwalt na nieletniej i trafia do takiej bazy (to tyle wzgledem rownego traktowania wobec prawa) – i trafia na cale zycie do owej bazy. i w wieku 40 lat zmienia miejsce zamieszkania, a jego sasiedzi sa informowani, ze w domu obok zamieszkuje sexual predator, czasami (co jeszcze bardziej absurdalne) ze swoja „ofiara” i ich dziecmi. a sasiedzi nie wiedza czy facet jest pedofilem czy gwalcicielem i na pewno nie uwierza w jego historie absurdalnego przepisu, ktory wpisal go na liste w wieku lat 15.
  mamy przepisy mowiace o gwalcie – nie rozumiem dlaczego gwalt na nieletniej potrzebuje zupelnie oddzielnego zbioru przepisow i ustaw – mozna taki gwalt traktowac jako gwalt z wyjatkowym okrucienstwem, jezeli zostal dokonany na osobie nieletniej, czyli z zasady bezbronnej – ale musi byc to gwalt. a to czy 15-latki uprawiaja seks – czy to naprawde tak powazne przestepstwo, ze trzeba skazywac ich (lub tak naprawde jego – bo ona jest zawsze ofiara jak chociazby mozna uslyszec w pewnym momencie na filmiku) na jakakolwiek kare (poza szlabanem)?

 2. @shw
  Do taj bazy można trafić też np. po oddaniu moczu się w parku.

  Możliwe, że ta baza została stworzona przez prawdziwych pedofili, których nie brakuje w tzw. „wyższych” sferach, w celu zrelatywizowania tego co sami robią.

 3. Płacenie podatków w tym państwie oznacza współudział w zbrodniach jakie ono popełnia.

 4. To ciekawa teza, ale równie dobrze można by argumentować, że jak nas bandyta napadnie i okradnie, a potem kogoś zgwałci, to jesteśmy winni współudziału w gwałcie.

 5. a to czy 15-latki uprawiaja seks – czy to naprawde tak powazne przestepstwo, ze trzeba skazywac ich (lub tak naprawde jego – bo ona jest zawsze ofiara jak chociazby mozna uslyszec w pewnym momencie na filmiku) na jakakolwiek kare (poza szlabanem)?

  Przestępstwem jest już samo twierdzenie choćby pośrednio, że czynność seksualna wobec małoletniego nie wyrządza mu krzywdy. Takie wypowiedzi od niedawna są nielegalne, bo „kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2” – jest to nowy przepi s wkodeksie karnym

 6. @stefania
  trzeba najpierw znac definicje pojecia pedofilii, bo niestety media nie grzesza precyzja w tym temacie. ciezko nazwa seks 15-latka z 15-latkiem czynem o charakterze pedofilskim. a tutaj raz, iz nalezy przejawiac dlugotrwale (powyzej pol roku) i silne zainteresowanie seksualne w stosunku do osoby znajdujacej sie przed okresem dojrzewania (13 lat), musimy mowic o osobie powyzej 16 roku zycia oraz obiekcie zainteresowania co najmniej 5 lat mlodszym. to sa takie podstawowe zasady – pelnego rozpoznania moze dokonac dopiero osoba o odpowiednim wyksztalceniu.
  trudno zatem zauwazyc „promocje” zachowan o charakterze pedofilskim w niecheci do karania uprawiajacych seks 15-latkow. tym bardziej, ze mowa tu o 15-latkach, a tak sie sklada, ze np. w naszym kraju jest to wlasnie tzw. wiek przyzwolenia.
  absurdem jest rowniez dla mnie wiek lat 18 (niektore stany USA), gdzie wedlug badan srednio 56% mlodych amerykanow uprawiala sex przed 18 rokiem zycia (majac na wzgledzie karalnosc czynu liczylbym, iz statystyki sa zanizone – zwlaszcza porownujac te liczby ze znacznie wiekszym odsetkiem w badaniach z roku 1988). oznacza to, ze ponad polowe populacji nalezaloby wpisac na liste sexual ofenders i uznac za pedofili. przykro mi, ale wydaje mi sie, ze jezeli wedlug prawa ponad polowa danej populacji jest (powaznymi) przestepcami, to nie ludzi trzeba zmieniac, ale prawo.

 7. W Niemczech już prowadzone są prace nad podniesieniem wieku przyzwolenia do 18 lat i podobnie powinno być w Polsce. 17-letnia dziewczynka jest jeszcze na tyle naiwna i nieświadoma zagrożeń, że łatwo może ulec manipulacji i dać się wykorzystać, więc seks osoby dorosłej z 17-latką również powinien być zakazany tak jak z 14-latką.

 8. Tak, tak, podnieśmy wiek, to zwiększy się ilość przestępców seksualnych i „pedofili”. Bo w wieku 17 last, 11 miesięcy i 29 dni jest się naiwną dzieciną, a dzień później w tajemniczy sposób staje się dojrzałą i mądrą kobietą.

  Ciekawe, że są tacy, którzy prawnie chcą zaprzeczać rzeczywistości, w nadziei, że stanie są taka, jaką sobie wyobrażają/wymarzyli. Nie, nie stanie się.

 9. Mimo wszystko, przepis jest nadal potrzebny i właśnie doprecyzowany (np. chcą obniżyć wiek do 12 lat dlatego że obyczaje się zmieniają i zmienia się czas inicjacji). W teorii nie powinno się nikogo skazywać za seks. Bo to jest głupie. Ale co jeśli jedną z osób to dziecko lat 5 ? Przecież to nie musi być gwałt (za który można skazać z osobnych paragrafów). Tatuś kocha curcię a curcia kocha tatusia więc zrobi dla niego wszystko. A może nie tatuś ? Może pan nauczyciel ? Pan nauczyciel jest fajny i obiecał cukierki więc się zgodziłam. Czy ktoś może im przeszkodzić ? Przecież obydwoje wyrazili zgodę. Czy dziecko ma pełną kontrolę nad swoim życiem i samodzielnie może decydować co może a czego nie może robić ? Czy rodzice mogą się co najwyżej obrazić za to że wychowawca codziennie uprawia seks z ich 4 letnią córką ?

  Co do filmu, to chłopak pewnie by się zabił nie zależnie od tego czy go chcieli skarżyć w sądzie czy nie. Nastolatki są z reguły durne w swoich działaniach i bardzo często nie biorą pod uwagę ew. kary. Dużo gorszy dla niego był wstyd po wypuszczeniu tego filmiku i pewnie to było główną przyczyną samobójstwa.
  Jak rzekł scenarzysta filmu Dr. House „There’s a reason we don’t let kids vote, or drink, or work in salt mines. They’re idiots!”

 10. @Ed – co do przytoczonego przykładu (dziecko lat 5), to istnieją nawet w obecnym kodeksie karnym inne przepisy, które tego zabraniają (nawet gdyby nie było artykułu wprost zabraniającego seksu z małoletnim poniżej lat 15):

  Art. 197. § 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego,
  podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
  § 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności,
  podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  § 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia wspólnie z inną osobą,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  § 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1–3 działa ze szczególnym okrucieństwem,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.

  Art. 198. Kto, wykorzystując bezradność innej osoby lub wynikający z upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej brak zdolności tej osoby do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem, doprowadza ją do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności,
  podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  Art. 199. § 1. Kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony na szkodę małoletniego, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  § 3. Karze określonej w § 2 podlega, kto doprowadza małoletniego do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, nadużywając zaufania lub udzielając mu korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy.

  Art. 207. § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny,
  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca
  podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
  podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

  Czyli – doprowadzenie do obcowania płciowego podstępem; wykorzystanie bezradności drugiej osoby; nadużycie stosunku zależności na szkodę małoletniego; znęcanie się psychiczne. Wysokość kar można zawsze zmienić.

 11. Wszystkie paragrafy dotyczą szeroko pojętego gwałtu (o czym napisałem). Napisałem też że w tej hipotetycznej sytuacji, 5 letnie dziecko wyraziło zgodę na seks z wychowawcą. Współżyło z nim całkowicie dobrowolnie. No chyba że uważasz że dziecko nie może samodzielnie o sobie decydować i nie jest w pełni świadome tego co robi. Czy jesteś w takim razie w stanie ocenić kto i przede wszystkim od jakiego wieku może samodzielnie o sobie decydować ? Pozwalamy każdemu na seks bez względu na wiek czy mu zabraniamy ?

 12. Jeśli zgodzimy się, że wiek określa zdolność do decyzji o współżyciu seksualnym (z rówieśnikiem, z młodszym, z dorosłym), to czy 18 to jest właściwa granica? Albo 15?

  Ja uważam, że obie są za wysokie i wyrazem przeświadczenia, że seks (i jego konsekwencje: fizyczne i psychiczne) jest wyłącznie złem, bardzo demonizowanym.

  Uważam, że jeśli uznamy za słuszne zachowanie kryterium wiekowego, to powinno ono być obniżone do 13 albo nawet 12 lat. I nic się specjalnego nie stanie.

 13. Ed – te paragrafy obejmują też sytuacje, w których dorosły wykorzystując nieświadomość dziecka doprowadza do seksu. Wyrażenie zgody nie oznacza jedynie tego, że ktoś mówi „zgadzam się”. W sytuacjach wątpliwych sąd może badać, posiłkując się biegłymi, czy istnieje faktyczna świadoma zgoda. Moim zdaniem w przypadku 5-letniego dziecka taka zgoda jest raczej nieprawdodobna, ale już np. w przypadku 13-latków jest to możliwe (jeśli zdarzają się przypadki, w których 13-latki są gwałcicielami, to tym bardziej muszą się zdarzać takie, w których wyrażają zgodę na dobrowolny seks).
  Zwróćmy uwagę, że w art. 198 kk jest też mowa o „wynikającym z upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej braku zdolności tej osoby do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem”. W tym przypadku sąd bada, czy rzeczywiście taka okoliczność zachodzi. W przypadku małoletniości z góry zakłada się, że poniżej pewnego wieku (w Polsce definiuje się go jako 15 lat) taka okoliczność zachodzi zawsze. Uważam, że racjonalniejsze byłoby badanie tej okoliczności również i w tym przypadku (oczywiście, w przypadku 5-letniego dziecka raczej nie budziłoby to wątpliwości).
  (Z drugiej strony, mam z kolei pewne wątpliwości, czy brak zdolności jakiejś osoby do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem zawsze musi oznaczać, że seks z tą osobą jest zły – a tak wynika to z art. 198: nie wolno bezwzględnie uprawiać seksu z takimi osobami. Bo to oznacza faktycznie pozbawienie takiej osoby – np. chorego psychicznie – prawa do czerpania radości płynącej ze sfery seksualnej. Wyobraźmy sobie np., że po kilku latach małżeństwa żona zachoruje psychicznie i trafi do szpitala, gdzie zostanie np. uznana za niezdolnego do pokierowania swoim postępowaniem. Mąż odwiedza ją w szpitalu, przytula, pieści, całuje i w efekcie zostaje oskarżony o poddanie jej „innej czynności seksualnej” (czynnością taką może być nawet pocałunek)).

 14. @ed – ty to jak walniesz przykladem, to czlowiek moze tylko walnac glowa w klawiature. a moglbys dac jakis rzeczywiscie ciezki przyklad, bo twoj „problem” jest smieszny. 5 letnie dziecko jest przed wiekiem dojrzewania, roznica wieku >5 lat – to juz 2 z 3 podstawowych zasad zakwalifikowania jako pedofila mamy z glowy. dolozmy do tego zainteresowanie nierozwinietymi narzadami plciowymi, ktore raczej nie rozwija sie z dnia na dzien i (zakladajac bezpiecznie polroczne zainteresowanie mlodymi dziewczynkami bez cech plciowych kobiety) mozemy bezpiecznie powiedziec, ze mamy pedofila. sprawa jest prosta.
  nie rozumiem rowniez dlaczego uwazasz, ze twierdzac, iz nie widzac problemu w seksie 15-latkow stwierdzam, ze byloby fajnie uprawiac seks z noworodkami. bo albo pozwalamy uprawiac seks bez ograniczen, albo najlepiej dopiero po 30stce prezentujac zaswiadczenie o zatrudnieniu, posiadaniu warunkow socjalnych oraz slubie koscielnym. wiek przyzwolenia jest zbyt wysoki jak na panujace warunki – to jest pewne – chociazby patrzac na liczby potencjalnych kryminalistow, gdyby egzekwowac owo prawo. co wiecej – granica wiekowa jest z zalozenia granica glupia, bo osiagniecie pewnego, zapisanego w ustawie wieku, nie oznacza radykalnej zmiany, osiagniecia dojrzalosci. znacznie lepszym rozwiazaniem (chociaz tez dalekie od idealu) byloby okreslenie dojrzalosci psychologicznej czlowieka – jeden osiagnalby dojrzalosc w wieku lat 13 drugi 12 inny 15 lub jeszcze lepiej – przez osiagniecie dojrzalosci plciowej – bo skoro naturalnie jestem gotowy do rozrodu to czemu mialbym nie uprawiac seksu? zwlaszcza, ze jezeli zaczniemy mowic o niedojrzalosci, to w przypadku niektorych osob nie osiagnelyby jej nigdy. mozemy tez isc po najmniejszej linii oporu i po prostu obnizyc wiek przyzwolenia do aktualnie panujacych realiow, zeby nie kryminalizowac nastolatkow (i nie demonizowac aktu seksualnego przy okazji).

 15. @Maciek: i to jest zapewne najbardziej słuszne rozwiązanie (nie idealne ale też najmniej krzywdzące). Czyli utrzymać przepisy regulujące seks na podstawie wieku. I ew. doprecyzować.
  Z jednej strony dzisiaj zakazane jest np. dotykanie miejsc intymnych dziecka ale z drugiej przecież dopuszczalne jest mycie dziecka. A skoro jest to dopuszczalne, to kto może myć dziecko ? Tylko ojciec lub matka ? A czy brat może ? Babcia ? Ciocia ? Niania ? Wychowawca w przedszkolu ?

  Całkowity zakaz lub jakikolwiek brak zakazu będzie zły i gdzieś jest ta granica kompromisu.

  On a side note: a propo demonizowania aktu seksualnego. 2 dni temu słyszałem w tv niezły komentarz „dzisiaj mamy takie czasy że dwoje nagich osób w filmie jest bardziej gorszące niż scena z obcinaniem komuś głowy”.

 16. „Uważam, że jeśli uznamy za słuszne zachowanie kryterium wiekowego, to powinno ono być obniżone do 13 albo nawet 12 lat. I nic się specjalnego nie stanie.”

  Trzeba uważać co się pisze, bo może się okazać że taka opinia jest nielegalna (pochwalanie pedofilii). Kidprotect będzie ścigać takie wypowiedzi razem z policją.

  Dopuszczalną i legalną formą wypowiedzi jest wyłącznie krytyka czynności seksualnych z nieletnimi, o czym poniżej.
  Seks z nieletnim jest zawsze zły i zawsze wyrządza krzywdę dziecku na całe życie, ale ono nie zawsze sobie z tego zdaje sprawę i może sobie uświadomić dopiero po latach, że zostało skrzywdzone i przeżyć straszną traumę. Ponieważ nastolatki dorastają w różnym tempie najbezpieczniej będzie podnieśc granice wieku do 18 lat, wtedy będzie pewnośc, że wszystkie są dojrzałe i świadome do pewnego akceptowalnego stopnia. Obniżanie granicy wieku nie ma żadnego sensu, to tylko wzmozy działalność pedofilów i zwiększy ilość molestowanych krzywdzonych dzieci, które nie będą już chronione przez prawo. Dzieci do osiągnięcia pełnoletności trzeba odizolować od seksu i edukować w ten sposób, by umiały reagować na seksualne zaczepki i zgłosić ten fakt odpowiednim służbom. Od 18 lat można palić papierosy, pić alkohol, uprawiać hazard, prowadzić firmę, jeździć samochodem, więc naturalną koleją rzeczy jest dozwolenie seksu również od 18 lat czyli od wieku dorosłości.
  Ewentualny wyjątek można wprowadzić w przypadku praktyk homoseksualnych, które destrukcyjnie wpływają na rodzinę i na społeczeństwo i zdarza się wykorzystywanie 18 czy 19 letnih chłopców przez dużo starszych panów (prostytucja, sponsoring, itp), także jest duże ryzyko zarażenia AIDS młodego chłopca, który sobie z tego może nie zdawać nawet sprawy – więc tutaj granica wieku powinna wynosić minimum 21 lat, wtedy człowiek jest bardziej dojrzały i wie czego chce i nie da sobą manipulować jak świeżo upieczony 18 latek.

 17. Eeeeee… Babciu Miecia, czy to co napisałaś/eś powyżej w ostatnim akapicie, to ironia z twojej strony? Błagam… powiedz, że tak :-P!

 18. ten koleś przeleciał nastolatkę i popełniając samobójstwo uciekł przed karą, jaka by go spotkała za seks z nieletnią czyli za pedofilię

 19. „Pedofilia to rodzaj parafilii seksualnej: stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest kontakt z osobami nie posiadającymi trzeciorzędowych cech płciowych (z dziećmi).”

  Faktycznie, definicja medyczna kłóci się z definicją prawną. Wydaje się, że nie ma podstaw do tego by karać za seks z osobą która ma 13 czy 14 lat i weszła już w okres dojrzewania. Faktycznie fizycznie już nie jest dzieckiem.

  Jednak z drugiej strony nawet nastolatek w wieku 15-16 lat jest jeszcze niedojrzały psychicznie i nie potrafi świadomie o sobie decydować, m.in. w sprawach seksu, nie potrafi przewidzieć skutków aktywności seksualnej i łatwo daje się manipulować przez dorosłych. Z tego względu zakazany jest jakikolwiek seks z nastolatkiem/nastolatką poniżej 15 lat i słuszna jest propozycja objęcia ochroną prawną również starszej młodzieży, do ukończenia 18 lat. Dopiero wtedy można świadomie i z mocą prawną o sobie decydować, chociaż zdarzają się też niedojrzałe osoby i w tym wieku, ale to już są sporadyczne przypadki. Trzeba także podnieść kary za wykorzystywanie nieletnich: za gwałt na nieletnim karą powinno być co najmniej 5 lat więzienia, łącznie z dożywociem. Za inne formy molestowania min. 3 lata a maks. 25 lat więzienia. Powinien być także wprowadzony zakaz orzekania kary w zawieszeniu za molestowanie nieletnich, bo dzisiaj sądy wydają śmiesznie niskie wyroki na zboczeńców.

 20. Warto w takich dyskusjach trzymać się sensownej terminologii. Nie jest zboczeniem seks z nieletnim. Ci, którzy go uprawiają, nie są zboczeńcami (zakładam, że chodzi o normalny seks, bez przemocy).

  Ludzie, którzy dopuszczają się przemocy w celach seksualnych, powinni być karani, niezależnie od wieku ofiary, zresztą mamy do tego już stosowne zapisy w kodeksie. Czy kary są za łagodne? Pewnie w wielu przypadkach tak – ale z drugiej strony szafowanie zarzutem „gwałtu” staje się potężnym orężem, przed którym coraz trudniej się bronić (choćby dzisiejszy wyrok w sprawie Leppera i Łyżwińskiego).

  Jeśli uznamy, że kryterium wiekowe jest najlepszym rozwiązaniem na jakie nas stać, to pozostaje ustalić jaki to wiek. Posiłkowanie się stwierdzeniem, że rzekomo w wieku 18 lat doznaje się jakiegoś olśnienia w kwestiach seksualnych, jest chyba sporą naiwnością, aby nie powiedzieć, że głupotą. Nie nabiera się cudownie w momencie ukończenia 18 lat żadnej „świadomości” skutków aktywności seksualnej. Taką świadomość można mieć zarówno w wieku 13 lat, jak i nie posiadać jej w wieku 25 lat. Przecież dorosłym jak najbardziej zdarzają się „wpadki”.

  Postulat podniesienia wieku przyzwolenia jest niczym innym niż przykładem zaklinania rzeczywistości – „jak podniesiemy wiek przyzwolenia, to moja ukochana córeczka pozostanie dziewicą do ślubu, a jak ktoś ją dotknie wcześniej, to pójdzie do paki!”. Ale rzeczywistość jest inna, i nawet jeśli zaczniemy wsadzać więcej ludzi do paki, to ona raczej się nie zmieni. Bo zarówno tacy świeżo upieczeni „przestępcy” i ich „ofiary” nie widzieliby w tym nic złego.

  Ja uważam, że obniżenie wieku pozwoli zmniejszyć ilość potencjalnych przestępców i pozwoli skoncentrować się na prawdziwych zboczeńcach – pedofilach. Dla nich kwestia wieku przyzwolenia jest nieistotna – z definicji interesują się dziećmi poniżej nawet tak liberalnego wieku, jaki ja proponuję (powiedzmy – 13 lat).

Możliwość komentowania jest wyłączona.