Gun Facts

Całość (po angielsku) na stronie www.gunfacts.info. Wybrane fragmenty:

 • Teza: Dostępność broni oznacza zwiększenie się przestępczości z użyciem przemocy.

  Fakty: Nie istnieje korelacja pomiędzy dostępnością broni, a przestępczością z użyciem przemocy. Są kraje z powszechnym dostępem do broni, gdzie przestępczość jest mała (Szwajcaria) i duża (USA), oraz kraje, gdzie dostępność do broni jest ograniczona, a przestępczość duża (Meksyk) i mała (Japonia).

 • Teza: Zakaz legalnego posiadania broni w UK rozwiązał problem przemocy.

  Fakty: Mimo zakazu posiadania broni palne w UK, a co za tym idzie pomimo spadku wskaźnika legalnie posiadanej broni w rękach prywatnych, przestępczość z użyciem przemocy w UK rośnie. Dwukrotnie wzrosła ilość przestępstw z użyciem broni od czasu wprowadzenia zakazu legalnego posiadania broni.

 • Teza: Powszechnie dostępna broń w USA jest źródłem przemocy.

  Fakty: Powszechna dostępność broni palnej w USA nie oznacza, że jest kraj w czołówce pod względem popełnianych morderstw. USA nie ma nawet w pierwszej dziesiątce (są tam: Kolumbia, Jamajka, Rosja, Meksyk, Estonia, Łotwa, Litwa, Białoruś, Papua Nowa Gwinea i Kirgystan).

 • Teza: Broń palna jest nieefektywna w samoobronie.

  Fakty:

  • Szacuje się, że broń palna w samoobronie jest używana w USA 2,5 mln razy w ciągu roku.
  • Broń w samoobronie jest używania 6 razy częściej niż w przestępstwie
  • W 92% przypadków użycia broni w samoobronie wystarczyło pokazać przestępcy, że jest się uzbrojonym. W pozostałych 8% przypadków napastnik został zraniony, ale w mniej niż 1 na tysiąc zabity. Użycie broni w samoobronie nie oznacza wystrzału i ofiary.

 • Teza: Tylko policja umie się posługiwać bronią.

  Fakty: W 11% strzelanin z udziałem policji ginie przypadkowa osoba. Podobnie dzieje się tylko w 2% strzelanin z udziałem cywili. Policja w USA notorycznie gubi swoją broń, która potem jest używana przez przestępców.

 • Teza: Użycie broni w samoobronie zwiększa prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń.

  Fakty: Szansa na obrażenie, podczas rabunku wynosi: 6% – gdy korzystamy broni do samoobrony, 25% – gdy nie robimy nic, 40% – gdy bronimy się nożem, 45% – gdy stosujemy opór bez użycia przemocy.

 • Teza: Powszechnie dostępna broń zachęca przestępców do używania w przestępstwach z użyciem przemocy.

  Fakty: W USA 90% przestępstw w użyciem przemocy odbywa się bez udziału broni palnej. Dwie trzecie ofiar broni palnej to kryminaliści, którzy zostają postrzeleni przez innych kryminalistów.

 • Teza: Policja nas chroni.

  Fakty: Policja nie może nas ochronić. W USA jest jeden policjant (wliczając tych, którzy nie pracują w terenie) na ponad 1800 obywateli. W Polsce jeden policjant przypada na 370 obywateli. Policja nie jest ani zobowiązana do zapewnienia nam bezpieczeństwa (nie można pociągnąć jej do odpowiedzialności za to, że coś nam się stało), ani nie może być ochroniarzem dla każdego z nas. Nasze bezpieczeństwo jest w naszych rękach, tym bardziej, że przestępcy nie atakują tam, gdzie mogą spodziewać się policji. Na numer alarmowy ciężko się dodzwonić, a na miejsce policja przyjeżdża najczęściej na za późno (w USA jest to w 95% przypadków).

 • Teza: Broń w prywatnych rękach to źródło wielu wypadków.

  Fakty: Błędy medyczne zabijają w USA 400 tys. ludzi rocznie. W z rąk lekarzy ginie 286 razy więcej ludzi niż w wypadkach z bronią palną. Wypadki z bronią to 0,8% wypadków, gdy wypadki samochodowe to 42%, upadki 16%, zatrucia 15%, utopienia 4%.

 • Teza: W miejscach publicznych jesteśmy bezpieczni, nie potrzeba nosić tam broni.

  Fakty: 77% przestępstw z użyciem przemocy w USA dzieje sie w miejscach publicznych.

To tylko mały wybór – ciekawskim polecam całość, choć jest dość ameryko-centryczna.

3 myśli na temat “Gun Facts”

 1. Dzisiaj trafiłem na ten film http://www.videosift.com/video/The-Largest-Street-Gang-in-America . Filmik jest dość „mocny”.
  Dla niektórych to będzie dolanie oliwy do ognia. Dowód na to że trzeba być bardziej uzbrojonym. Dla mnie ten film to dowód na patologię w USA. Patologię spowodowaną wszechobecnością broni (tzw. „kulturą broni” o której już wspominałem).
  Zwłaszcza fragment zaczynający się od 16:56. W USA „dzięki” swobodzie posiadania broni, każdy żyje w większym strachu niż w krajach bez broni. Jak ktoś już zauważył „nigdy nie wiesz czy ofiara nie wyciągnie gnata”. We fragmencie 16:56 widać jak ludzie się tego boją i do czego to może doprowadzić. Takie zachowania nie powstają w miesiąc/rok. One powstają latami i doprowadzają do tego co jest teraz w USA. A mi taki stan jaki mamy w Polsce w zupełności wystarczy.
  Ktoś kto będzie oglądał ten filmik musi się wykazać przede wszystkim otwartością umysłu. Musi dostrzec wszystkie strony medalu. Przyczynę i skutek.

 2. W Burkina Faso “dzięki” swobodzie posiadania palek, każdy żyje w większym strachu niż w krajach bez palek.

Możliwość komentowania jest wyłączona.