Rozdawaj i zarabiaj

Gnomy z Sount Parku miały taki swój biznesplan:

 1. Zbieranie bielizny
 2. ?
 3. Zarobek!

Niestety, jak w wielu przedsięwzięciach, krytyczny bywa właśnie punkt drugi. Okazuje się jednak, że plany, w których brakuje drugiego etapu mogą być całkiem zyskowne. Na przykład takie:

 1. Udostępniaj swoje dzieła za darmo
 2. Mimo tego zarabiaj!

Przekonali się o tym członkowie trupy Monthy Pythona, który zaczęli udostępniać na YouTube nagrania swoich skeczy, o tak, zupełnie za darmo. Poprosili jedynie o klikanie na odpowiednie linki i kupowanie DVD z ich twórczością. Efekt – wzrost sprzedaży o 23000%

Równie ciekawe doświadczenia ma grupa Nine Inch Nails. Ostatnie albumy rozpowszechniane były całkiem swobodnie i za darmo w sieci na licencji CC, a mimo to przyniósły grupie całkiem niezłe zyski ze sprzedaży wersji kolekcjonerskich, które rozchodziły się jak świeże bułki, a do tego te same utwory kupowano w sklepie Amazon MP3, czyniąc tamże album Ghost i-IV najlepiej sprzedającym się wydawnictwem ubiegłego roku.

6 myśli w temacie “Rozdawaj i zarabiaj”

 1. Jakbyśmy teraz policzyli straty tak jak to robi RIAA, to by wyszło że artyści którzy nie udostępniają za free tracą tryliony $$$ 😉

 2. Kopiowanie nie da się powstrzymać, zresztą w naszym kraju jest ono legalne. 🙂 Tym bardziej powinno być wykorzystane jako atut, zwłaszcza w naszym kraju… ale oczywiście, nie……… Cerbery wiedzą lepiej.
  Z innego poletka: koledzy ze sceny Atari XL/XE pokazali, że można sprzedać jeszcze dziś gry na ten sprzęt, jednocześnie udostępniając je do pobrania za darmo. Chętnych na zakup było więcej, niż egzemplarzy.

 3. Płyta NiN się sprzedała dobrze bo jest dobra i ma 2godz muzyki za $10. To by było na tyle 🙂
  Gdyby NiN było głęboko religijne to by pewnie na stronach chrześcijańskich było napisane że Ghost bije rekordy sprzedaży bo artyści codziennie się o to modlą.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Music_download tutaj można sobie poczytać o innych którzy udostępnili i potem nic z tego nie mieli (a przynajmniej nie było jakichś spektakularnych wyników).

 4. Jak coÅ� jest tandetne, to nawet za darmo tego ludzie nie wezmÄ� 😉

  W linkowanym przez Ciebie artykule s� aż 2 zespo�y które udost�pni�y za darmo, w tym NiN. Ca�a reszta jest o sprzedaży przez internet, marna z tego lektura.

Możliwość komentowania jest wyłączona.