Rozdawaj i zarabiaj

Gnomy z Sount Parku miały taki swój biznesplan:

 1. Zbieranie bielizny
 2. ?
 3. Zarobek!

Niestety, jak w wielu przedsięwzięciach, krytyczny bywa właśnie punkt drugi. Okazuje się jednak, że plany, w których brakuje drugiego etapu mogą być całkiem zyskowne. Na przykład takie:

 1. Udostępniaj swoje dzieła za darmo
 2. Mimo tego zarabiaj!

Przekonali się o tym członkowie trupy Monthy Pythona, który zaczęli udostępniać na YouTube nagrania swoich skeczy, o tak, zupełnie za darmo. Poprosili jedynie o klikanie na odpowiednie linki i kupowanie DVD z ich twórczością. Efekt – wzrost sprzedaży o 23000%

Równie ciekawe doświadczenia ma grupa Nine Inch Nails. Ostatnie albumy rozpowszechniane były całkiem swobodnie i za darmo w sieci na licencji CC, a mimo to przyniósły grupie całkiem niezłe zyski ze sprzedaży wersji kolekcjonerskich, które rozchodziły się jak świeże bułki, a do tego te same utwory kupowano w sklepie Amazon MP3, czyniąc tamże album Ghost i-IV najlepiej sprzedającym się wydawnictwem ubiegłego roku.

 • Paweł

  Jakbyśmy teraz policzyli straty tak jak to robi RIAA, to by wyszło że artyści którzy nie udostępniają za free tracą tryliony $$$ 😉

 • Kopiowanie nie da się powstrzymać, zresztą w naszym kraju jest ono legalne. 🙂 Tym bardziej powinno być wykorzystane jako atut, zwłaszcza w naszym kraju… ale oczywiście, nie……… Cerbery wiedzą lepiej.
  Z innego poletka: koledzy ze sceny Atari XL/XE pokazali, że można sprzedać jeszcze dziś gry na ten sprzęt, jednocześnie udostępniając je do pobrania za darmo. Chętnych na zakup było więcej, niż egzemplarzy.

 • ed

  Płyta NiN się sprzedała dobrze bo jest dobra i ma 2godz muzyki za $10. To by było na tyle 🙂
  Gdyby NiN było głęboko religijne to by pewnie na stronach chrześcijańskich było napisane że Ghost bije rekordy sprzedaży bo artyści codziennie się o to modlą.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Music_download tutaj można sobie poczytać o innych którzy udostępnili i potem nic z tego nie mieli (a przynajmniej nie było jakichś spektakularnych wyników).

 • PablO

  Jak coÅ� jest tandetne, to nawet za darmo tego ludzie nie wezmÄ� 😉

  W linkowanym przez Ciebie artykule s� aż 2 zespo�y które udost�pni�y za darmo, w tym NiN. Ca�a reszta jest o sprzedaży przez internet, marna z tego lektura.

 • ~MM – powiedz to Szymonowi W. ;p

 • Pełna zgoda. O tym, co zrobił Reznor (NIN) pisałem też u siebie na blogu kilka miesięcy temu:
  http://walkingfear.blogspot.com/2008/05/trent-reznor-znw-w-natarciu.html
  oraz
  http://walkingfear.blogspot.com/2008/03/kolejny-krok-ku-rewolucji.html