Nagonka

Dziś kolejny finał WOŚP, czyli dzień nagonki na przechodniów. Udało mi się dać odpór jednemu małemu komandu serduszkowców i paradowałem po sklepie bez serduszka. Potem skryłem się ze wstydu w domu i postanowiłem więcej nie wychodzić. Jutro będzie po wszystkim. WOŚP nie jest moim ulubieńcem.

Ale tak naprawdę, to chodzi mi o inną sprawę, którą dobrze realacjonuje Vagla. Fundacja pana Owsiaka i organizowane przez nią imprezy, czyli Finał WOŚP i Przystanek Woodstock cieszą się szczególnym poparciem ZAiKSu, który zwalnia te imprezy z należnych na rzecz tej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi opłat. Sprawa warta grube miliony złociszy, które oczywiście idą na zbożny cel, więc pewnie lepiej się ich nie czepiać.

Ciekawi mnie dlaczego jednak akurat pan Owsiak cieszy się taką przychylnością ZAiKSu? Jak można sobie zasłużyć na takie traktowanie? Bo nie jest to bynajmniej standard w działaniach ZAiKSu. Dlaczego fryzjer musi płacić, choć często ledwo wiąże koniec z końcem, a WOŚP, który z roku na rok zbiera „jeszcze więcej”, nie musi się kłopotać z opłatami na rzecz autorów i kompozytorów? O ile zwolnienie imprezy charytatywnej mogę jakoś zrozumieć, to Przystanek takową imprezą nie jest. O co tu chodzi, poza tym, że jak zwykle chodzi o pieniądze?

11 myśli w temacie “Nagonka”

 1. a niech robi co chce – tylko czasami zastanawiałem się po co kupować sprzęt który i tak jest w specjalistycznych ośrodkach zamiast przekazać kasę bezpośrednio dla potrzebujących (na kosztowne operacje) ale może zbyt głupi jestem 😀

 2. Skoro „autorzy mogą swobodnie dysponować…” itd, jak stoi w zapisach (na stronie Vagli), to mogą, jak sądzę, sami zadecydować o niepobieraniu tantiem za własne utwory. Ale tylko w takim wypadku.
  A na pytanie „czemu tak?”, czemu WOŚP tak, a fryzjer nie, jest prosta odpowiedź, jak mówi stare filodendryckie przysłowie, „dużemu wolno więcej”.

 3. A jakieś inne usprawiedliwienia?
  Nie wystarczy na[pisać nie dałem a nie dorzucać lubię, nie lubię, waiks, podatnicy, plamy na Słońcu. Ale ja jestem przewrażliwiony, zbierałem kiedyś na powodzian, którzy powinni się byli ubezpieczyć a których, nawet gdyby mieli za co, i tak nikt by nie ubezpieczył.

 4. Wczoraj z kolegami doszliśmy do wniosku, że cała popularność Orkiestry i te grube miliony to dlatego, ze ludzie w ten prosty sposób rekompensują swojemu własnemu sumieniu bycie skurwielami przez wszystkie pozostałe dni roku. Dałem na orkiestrę – pomogłem – jestem miły fajny i dobry.

  Denerwuje mnie ta coroczna zbiorowa histeria. O ile oczywiście popieram prywatną charytatywność, to ja tam na orkiestrę nie daję.

  Btw. Kilka lat temu Urban fajnie to powiedział… coś w stylu: Płacę podatki na państwo, więc na orkiestrę już nie daje xD

 5. To ja pozwolę sobie na taką wycieczkę,mianowicie skoro nie wiadomo o co chodzi czyli chodzi w większości przypadków o grubszą kaskę, to w takim razie KOMU?!? o to chodzi? ilu(e) ich jest? A może tylko jeden – jadowity twór wspierany przez aparat przymusu – PAŃSTWO?

 6. O tym, że ZAiKs odpuszcza Owsiakowi, to nie wiedziałem.
  Też w życiu grosza na orkiestrę nie dałem. I mam czyste sumienie.

 7. zastanawiam się czy ZUS przeznaczając pieniądze na szpitale, w swoich wydatkach bierze pod uwagę dochody z Orkiestry? Bo jeśli tak to niema najmniejszego sensu dawanie na WOSP.

Możliwość komentowania jest wyłączona.