Dobre fotograficzne rady

Jestem fanem fotografii cyfrowej, ale generalnie takim teoretycznym. Oczywiście aparat cyfrowy mam od paru lat, ale służy mi do typowego pstrykania – nie mam czasu, ani też większych chęci do ambitniejszej fotografii. Od wielu lat jednak buszuje po rozmaitych sajtach poświęconych temu tematowi, aby być zawsze na czasie, gdy najdzie mnie ochota na poważniejsze zajęcie się fotografowaniem.

Jakiś czas temu przypadkiem trafiłem na stronę Kena Rockwella, fotografa, który prowadzi chyba najlepszą stronę z poradami w zakresie fotografii ogólnie, a cyfrowej w szczególności. Podoba mi się jego styl pisania, a już szczególnie rady, które daje. Miło jest poznać gościa, który tak chętnie dzieli się swoim niebagatelnym doświadczeniem z zakresu fotografii, bez zadęcia, protekcjonalnego tony i ekscytacji megapikselami, drogim sprzętem oraz innymi technicznymi parametrami. Dzięki jego radom wybrałem swój nowy aparat (Nikon D40) i wiem, że jeśli ktoś pyta mnie o radę, najpierw sprawdzam, co Ken ma w tej kwestii do powiedzenia. Stał się dla mnie prawdziwym autorytetem.

Polecam każdemu, kto chciałby dowiedzieć się nieco więcej o fotografii cyfrowej i jej tajnikach.

7 myśli na temat “Dobre fotograficzne rady”

 1. Powodów było parę:

  1. Ken Rockwell tak poradził, a naczytałem się jego strony na tyle, że wiem, że nie wciska ciemnoty (zresztą nie tylko w kwestii tego aparatu).

  2. Nikon zwracał 340 PLN z ceny, co sprowadzało aparat do ceny około 1700 PLN, czyli obecnej, tylko że pół roku wcześniej.

  3. Bo to bardzo dobry aparat. Dla posiadacza 2MP kompakta (choć dobrego) sprzed wielu lat przeskok na lustrzankę to niesamowite wrażenie. Ja miałem kiedyś 2 analogowe Canony EOS i dla mnie lustrzanka to właściwe narzędzie fotografowania.

  Uważam, że to obecnie chyba najkorzystniejszy zakup w dziedzinie fotografii cyfrowej, znakomity stosunek jakości do ceny.

 2. Przejrzałem pobieżnie site Kena.

  Ze swojej strony mogę z ręku na sercu polecić serwis http://www.dpreview.com
  Duzo newsów, bardzo szczegółowe analizy sprzętu, ciekawe i obiektywne recenzje (chociaż przed wyborem sprzętu i tak radzę przejrzeć komentarze użytkowników).
  Miłego czytania!

  p.s. trafny wybór 🙂

 3. Oczywiście dpreview.com też polecam, jest na spisie polecanych witryn u mnie. Niemniej jednak, to głównie sajt techniczny, gdzie liczą się numery, testy i takie tam historie, a Ken dodaje do tego jakiś taki ludzki czynnik.

 4. > a Ken dodaje do tego jakiś taki ludzki czynnik

  Który jest w fotografii cyfrowej, okazuje się, najważniejszy. Bo z numerków wynika, że aparaty HP albo Panasonic są świetne, a nie są.

  Ja oczekując na jeszcze niższe ceny lustrzanek kupiłem Fuji S5500 i jest to naprawdę świetny tani aparat, gdyby miał stabilizację obrazu byłby doskonałym zamiennikiem lustrzanki dla nie-profesjonalisty.

 5. coż ,szczeze mowiac , nie mogłes gorzej wybrac – serio.
  Nikon d40 jako, jedyny z tej klasy lustrzanek nie posiada wbudowanego silinika autofocusa, co go po prostu dyskfalifikuje, nie po to w koncu kupuje sie lustrzanke , zeby procowac z jednym obiektywem . pozdraiwam

 6. Dlatego lubię Kena Rockwella, bo wie, o czym mówi, w przeciwieństwie do komentatora powyżej.

  Koncepcja silnika w korpusie aparatu odchodzi do lamusa. Lustrzanki Canona z serii EOS wprowadzonej w 1987 roku nigdy nie miały silnika w korpusie, zawsze był on w obiektywie. Podobnie jest z większością nowych obiektywów Nikona oraz producentów niezależnych. Dla mnie to żadna wada, bo zamierzam kupować do niego tylko obiektywy z szybkimi i cichymi silnikami typu ultrasonic.

  Poza tym, raczej nie będę miał wiele obiektywów, bo kosztują, a ja nie zamierzam w to hobby za wiele inwestować. Zamienię jedynie obiektyw standardowy na jego nową wersję ze stabilizacją i pewnie może dokupię jakiś jasny obiektyw stałoogniskowy. Nie będę miał z obiektywami najmniejszych problemów, podobnie jak większość użytkowników D40. Lista zgodny obiektywów: http://tinyurl.com/yp5n3g

Możliwość komentowania jest wyłączona.